Muguras sāpes ir bieža problēma, kas piemeklē daudzus cilvēkus. Muguras sāpēm ir daudz dažādi iemesli, piemēram, nepareiza stāja, muskuļu saspringums vai savainojumi. Bieži vien sāpes ir muguras lejas daļā, bet tās var būt arī citās muguras vietās. Muguras sāpes tiešā mērā ietekmē dzīves kvalitāti un ikdienu.
Izplatītas muguras sāpes ir išialģija, kad asas sāpes izstaro no gurna uz kāju. Dažreiz pat rodas tirpuma sajūta vai muskuļu vājums kājā vai pēdā. Išiasa nervs, saukts arī par sēžas vai gurna nervu, ir ķermeņa svarīgākais nervs. Tas ir cieši saistīts ar kājas muskulatūru un sajūtu uztveršanu apakšstilbā un pēdā.
Sāpju iemesls – starpskriemeļu disku problēmas
Problēmas ar starpskriemeļu diskiem bieži vien ir iemesls išiasa sāpēm. Laika gaitā starpskriemeļu diski nolietojas, zaudē šķidrumu, elastību un stingrību. Līdz ar to ir jāuzmanās un jāsaudzē mugura. Ir dažādas starpskriemeļu disku bojājumu pakāpes. Dažreiz starpskriemeļu diska kodols paliek iekšpusē bojātajā šķiedru gredzenā un tikai izliecas uz priekšu. Sliktākajā gadījumā kodols izvirzās uz āru vai pavisam atdalās.
Citi išiasa sāpju cēloņi
Sāpes var būt jebkurā vietā išiasa nerva garumā, piemēram, gurnā, sēžamvietā, augšstilbā vai zemāk kājā. Iemesls šādām sāpēm var būt savainojumi, gurna operācijas vai muskulatūrā nepareizi veiktas injekcijas.
Ja veicot injekciju, ar šprici tiek izskarts išiasa nervs, tad var rasties pēkšņas dedzinošas sāpes un tipuma sajūta, kā arī aizskartā muskuļa paralīze.
Kādi ir simptomi?
Kairinātu nervu sakņu radītās sāpes norit pēc viena noteikta parauga. Kļūst sliktāk, ja ir klepus, šķaudīšana, tiek izdarīts spiediens vai arī mugurkauls tiek saliekts. Sāpes sākas muguras lejas daļā un tiek izstarotas uz gurnu vai sēžamvietu.
Mēdz būt arī tā, ka ir sāpes ceļos. Kājā var būt kņudināšana un tirpšanas sajūta. Var būt muskuļu vājums, retāk kājas paralīze. Piemēram, grūtības var sagādat augšstilba pacelšana vai arī gurna locītavas saliekšana. Arī pēdas pacelšana un pagriešana uz iekšpusi un ārpusi, vai arī kājas nolaišana īsti labi nesanāk. Rezultātā rodas problēmas ar staigāšanu. Sāpes parasti ir vienā ķermeņa pusē.
Diagnozes noteikšana, ja ir išiasa sāpes
Ja stipri sāp vai arī, ja sāpes pastiprinās, tad ir jādodas pie ārsta, lai veiktu papildus izmeklējumus. Ir jāveic neiroloģiskā izmeklēšana, mugurkaula rentgens un/vai magnētiskās rezonanses tomogrāfija (MRT). Parasti tiek nozīmētas arī analīzes. Pēc iespējas ātrāk ir jātiek skaidrībā, vai ir mehāniski ierobežojumi, vai ir infekcija vai cita veida saslimšana un izmaiņas, lai varētu uzsākt terapiju.
Išiasa sāpes: Kuru terapiju izvēlēties un kas palīdz
Tā kā išiasa sāpes var būt ļoti dažādas, tad arī ārstēšana katram cilvēkam ir individuāla. Pirmkārt, lai izvēlētos pareizo terapiju, ir jānosaka diagnoze. Bieži vien sāpes mazinās pēc sāpju terapijas uzsākšanas. Laba alternatīva sāpju novēršanai ir iekārtas Spectra-H lux lietošana. Medicīniski sertificētā lāzerterapijas ierīce ir īpaši iedarbīgs līdzeklis cīņā pret išiasa sāpēm. Uzsākot ārstēšanu, tiek kombinēti dažādi enerģijas avoti, lai samazinatu sāpes, atvieglotu vispārējo stāvokli un vienlaicīgi veicinātu ātru atveseļošanos. Terapija nav invazīva un tai nav blaknes. Ļoti būtiski ir tas, ka lāzerterapijas ierīci ir vienkārši lietot un to var darīt katrs pats savās mājās.